Trendy, Healthy + Cheap AF: Oat Milk

Alternative ‘milks’ have been dominating the dairy aisles for the past few years and are not stopping anytime soon. It is clear consumers are looking for ways to reduce their intake of animal-based dairy and integrate it into their daily routine - from milk, yogurt and ice cream. In fact, non-dairy dairy products now represent 13% of the global dairy market, compared to only 5% 3 years ago!

Obviously, almond milk has held the floor as the leader in the alternative milk space but in the past two years has had to fight for their spot on the shelf with the introduction of various nut milks, vegetable milks of course the new rising star… oat milk. (Personally, I love them all for various purposes but today we are exploring oat milk and how you can get it cheap AF. )

oatmilk-products.jpg

Oat milk’s popularity seems to be powered by its likeness to dairy milk. It is creamier than nut based alternatives and has a more mild flavor profile, which makes it an easy transition for those trying alternative milks for the first time! In the next 6 months, you are going to start noticing oat milk and oat products pretty much everywhere. It is already in coffee shops and restaurants and that space will expand as the product will quickly move into ice cream, yogurts and more.

1902-Oat-Milk-Ice-Cream.jpg

Sooo what is oat milk? What are the benefits? How can you make it?

Oat milk is simply rolled oats blended with water and strained (same processes as a nut milk!). The creamy consistency comes from the oats themselves as they break down in the water. For example, when making hot oatmeal in the morning, adding water to dry oats takes only minutes for them to become thick and creamy… same thing happens when making oat milk! Since oats are easily broken down with water, oat milks tend to be higher in healthy carbohydrates, fiber (slightly), protein, and Vitamin B12. Oat milk is higher in calories than some nut milks available however that is a reflection of the quality of the milk. Some nut milks that promise 30 or less calories do not in fact have a high quantity of almonds present in the mix. Instead they rely on water, fillers and emulsifiers to create a delicious product for less calories. While, oat milks primarily contain oats!

That being said not all oat milks are created equal. In order to create a product that appeals to the masses alternative milk companies rely on emulsifiers, fillers, sweeteners and flavorings to boost their shelf appeal and oat milk is no different. So start reading ingredient labels, get familiar with the fillers you do not want to be consuming and look for brands with the least amount of ingredients. In addition to emulsifiers, many companies are adding fiber to their oat milks to increase their fiber quantities per serving (not harmful! But some dietary fibers can cause bloating and digestive problems. So be aware and test what works for your body!)

Now that I’ve scared you about fillers… I have good news. Oat milk is EXTREMELY easy to make at home and CHEAP AF. Oat milks on the market now can run you $4-$6 for a liter! Although I love the stuff in lattes and smoothies a price tag like that makes it a little difficult to swallow when other alternative options hover around $2-3 a liter.

So lets break down how easy it is to make….

Oat Milk

makes about 20 oz

IMG_0210.jpg

Ingredients

  • 1 cup Rolled Oats

  • 4 cups water (add more if a thinner milk is desired)

  • Flavorings are optional but I like: 1/2 tsp salt , vanilla, dates, cacao, hemp seeds, cinnamon, coconut flakes.

Instructions

  1. Soak oats for 10-20 minutes in water.

  2. Drain and rinse, add oats to a blender.

  3. Add in water (and flavors) and blend until smooth.

  4. Strain using a nut milk bag or cheese cloth. Squeeze out as much liquid as you can.

  5. That is it! Store your milk in the fridge for up to 5 days and pour it over everything.

  • Most importantly do not get nervous if your milk separates while in the fridge! Because we didn’t use any emulsifiers you will need to shake your milk before using!

Our oat milk costs us : $0.50 for 20 oz of milk! That is about a $3 savings for all natural oat milk.

  • 1 cup rolled oats $0.50

  • Water $0


If making oat and nut milks is something you are loving and looking for a more mess free method (aka no straining) I highly suggest the Almond Cow. It is a simple machine no bigger than an electric kettle that easily and quickly prepares alternative milks without the added hassle of straining. I just purchased one myself and I truly don’t think I will purchased prepared milk alternatives again.

Trendy, Healthy + Cheap AF : Cauliflower

Keto, Paleo, Gluten- Free, Grain-Free, Vegan… no matter how you market it cauliflower has become the “IT ingredient” in the health world. Its versatility for sweet / savory meals and ability to transform into just about anything has landed this cruciferous veggie on the top of everyones grocery list. You could say it the chameleon of all things healthy.

Transformation is not this veggies’ only superpower:

  1. Improves natural detoxification, it contains antioxidants and sulfur-containing nutrients that improve detoxifying enzymes.

  2. Contains choline, the B vitamin responsible for brain function that may help prevent memory loss and protect your brain form toxins!

  3. Improves gut health by protecting the intestinal lining from bacteria overgrowth due to it’s production of sulforaphane.

  4. Sulforaphane has also been found to improve blood pressure and kidney function.

  5. Cauliflower is high in fiber, vitamin C, vitamin K, vitamin B6 and Folate.

From pizza to buffalo wings, cauliflower has infiltrated the most famous food groups. But before you go and grab the pre-made options I thought it was important to address some cheap AF recipes that pack a punch.

DSC00452.JPG

Cauliflower Rice

Ingredients

  • 1 head cauliflower

  • Olive Oil

  • Salt

  • Food Processor (you can also use a cheese grater or blender)

Instructions

  1. Cut cauliflower down into smaller pieces. Place in food processor and pulse until broken down into rice-sized pieces.

  2. In a saute pan, heat 1 tbsp olive oil add riced cauliflower and salt. Saute until cauliflower is cooked through.

  3. Leave it simple or add in additional herbs, spices to elevate your rice to the next level. I love adding curry powder, coconut milk and chickpeas for a 5 minute curry fix.

Ready to break it down?! Making your own cauliflower rice yields 18oz of cauliflower rice and only costs $2.69.

Store bought will run you $2.10 for 10oz of cauliflower rice. So on the ounce you are saving $0.06 which gives you a little more rice for your buck.


Cauliflower Bagels

DSC00454.jpg

Now these bagels are far from the New York style classics but a great alternative and tasty in their own right. Not to mention 1 mini bagel is only 30 calories and 2g of protein!

Ingredients

Yields 10 mini bagels

  • 3 cups cauliflower rice, about 1/2 head

  • 2 eggs, beaten

  • 3 Tbsp brown rice flour

  • 2 Tbsp coconut Flour

  • 1/2 tsp baking soda

  • 1/2 tsp salt

  • Trader Joe’s Everything Bagel Seasoning (or mix poppy seed, sesame seed, minced garlic, onion powder)

Instructions

  1. Preheat oven to 400 degrees.

  2. Cut cauliflower down into smaller pieces. Place in food processor and pulse until broken down into rice- sized pieces.

  3. Measure 3 cups of cauliflower rice and place in a medium mixing bowl. Add in flours, baking soda and salt. Stir to combine.

  4. In a small bowl crack and beat eggs. Add to cauliflower mixture, mix until well incorporated.

  5. On a parchment lined sheet tray or mini doughnut pan, scoop about 3 tbsp cauliflower mix on to cooking surface. If making free formed bagels, form the cauliflower mix into a ball then make an indent in the center pulling it out slightly to make a classic bagel hole.

  6. Sprinkle the bagels with the Everything Seasoning, lightly pat into the bagel to ensure that it sticks.

  7. Place in the oven and bake for 30 minutes until the bagels are golden brown around the edges.

  8. Allow to cool, top with your favorite bagel toppings like cream cheese, lox or avocado!

Our bagels without toppings costs us : $2.74 for 10 bagels which only $0.27 per mini bagel!!!!

  • 1/2 head Cauliflower $1.34

  • Eggs $0.60

  • Brown Rice Flour $0.15

  • Coconut Flour $0.30

  • Everything Seasoning $0.50 ($7.69 for the whole bottle)

Adapted from Clean & Delicious 


Cauliflower Oatmeal

I am not going to sugar coat it, this does not taste like oatmeal BUT if you are looking for a lower calories, grain-free, low carb alternative in the mornings this is a great option. The cauliflower is able to take on whatever flavors you put into it so load it up with your favorite protein powder and toppings to make it extra delicious. Trust me, I was skeptical before I tried it but I was pleasantly surprised in the end.

IMG_0153.jpg

Ingredients

  • 1 cup cauliflower rice, about 1/4 head

  • 1 cup non-dairy milk (I used vanilla almond milk, but coconut milk would give it a luxurious texture)

  • 1 tbsp chia seeds

  • 1 tsp cinnamon

  • 1 tsp coconut oil

  • 1 tbsp maple syrup (depending on preference)

  • 1 scoop protein powder (optional, I used a vanilla protein powder for extra flavor)

  • Toppings : coconut flakes, fruit, nut butter, hemp seeds… get creative!

Instructions

  1. Cut cauliflower down into smaller pieces. Place in food processor and pulse until broken down into rice-sized pieces.

  2. In a small sauce pan heat coconut oil and add cauliflower rice. Saute for 1- 2 minutes to soften.

  3. Add in non-dairy milk of choice. On medium heat let the mixture simmer, stirring occasionally for 5 minutes, until the raw flavor of the cauliflower is cooked out. (If you have larger pieces of cauliflower rice this may take a few more minutes.)

  4. Add in desired flavorings, maple syrup, cinnamon, protein powder and chia seeds. Stir to combine.

  5. Allow to cook on low for 1 more minute. Mixture should be thick resembling grits or polenta.

  6. Pour into a bowl and add all of the toppings!

This cauliflower oatmeal base will run you $1.37!

  • 1/4 head cauliflower $0.67

  • 1 cup Almond milk $0.45

  • 1 tbsp Chia seeds $0.20

  • 1 tsp Cinnamon $0.05

  • The key to this breakfast is toppings… and who doesn’t like toppings?! The ‘oatmeal’ base is only 60 calories (w/ chia seeds) which in my opinion means you can go a little crazy with the goods ;)


Cauliflower Alfredo

Velvety, rich and luxurious Alfredo sauce lightened up without losing all of the creamy goodness. I am telling you… this is a real guilt-free swap. This sauce is also a great vegan béchamel base for any dish like lasagna, spinach dip or white pizza.

DSC00424.JPG

Ingredients

Serves 4

  • 1 head of cauliflower, steamed

  • 1/2 cup cashews, soaked in boiling water for at least 20 minutes

  • 1/2 yellow onion

  • 3 cloves garlic

  • 1 tbsp olive oil

  • 1 tsp salt

  • 1/4 cup non-dairy milk

  • 1 1/2 tbsp tamari

  • 1/2 tbsp miso

  • 2- 3 tbsp lemon juice (to taste)

  • 1 tsp ground mustard seed

  • 1/2 tsp ground nutmeg

  • 4 tbsp nutritional yeast

  • Roasted Vegetables ( Trying to bring in spring vibes, I roasted scallions, asparagus and peas to top my pasta )

  • Gluten-free Pasta ( I went with Banza Shells )

Instructions

  1. Cut cauliflower down into smaller pieces. Place large sauce pan with 2 inches of water. Cover, bring to a boil and allow to steam until fork tender.

  2. Meanwhile, dice onion and garlic. Saute with olive oil until onions are translucent.

  3. Add mustard seed, nutmeg, nutritional yeast and miso. Stir and cook until spices are fragrant.

  4. Add in non-dairy milk and tamari over low heat. Allow to come to a simmer and remove from heat.

  5. In a blender or food processor, combine steamed cauliflower, soaked cashews and onion mixture. Blend until smooth, season with salt and lemon juice.

  6. Boil the pasta, and roast veggies of your choice.

  7. In a saute pan add pasta, veggies and sauce, toss to coat and serve it up!

Your new favorite vegan sauce will only cost you $6.75 which is only $1.68 per serving!

DSC00435.JPG
  • 1 head cauliflower $2.67

  • 1/2 cup cashews $0.99

  • 1/2 yellow onion $0.40

  • 3 cloves garlic $0.30

  • 1 tbsp olive oil $0.15

  • 1 tsp salt

  • 1/4 cup non-dairy milk $0.22

  • 1 1/2 tbsp tamari $0.22

  • 1/2 tbsp miso $0.40

  • 2- 3 tbsp lemon juice (to taste) $0.60

  • 1 tsp ground mustard seed $0.10

  • 1/2 tsp ground nutmeg $0.10

  • 4 tbsp nutritional yeast $0.60

Adapted from Oh She Glows


Although I am a fan of the homemade staples, I have to be honest … there are some companies out there who are making great options when it comes to the prepared goods. But I must warn you, if you follow particular dietary restriction please READ THE INGREDIENTS, many cauliflower products contain dairy, eggs or lard as a binding agent so keep an eye out if these are things you try to avoid.

  • Cauliflower Gnocchi - I am sure there is no shock here but if you haven’t tried Trader Joe’s Cauliflower Gnocchi it is cheap, simple to make and always delicious. You could even throw my Cauliflower Alfredo on top ;)

  • Cauliflower Pizza Crust - Cauliflower lends itself to be a great pizza crust. It is sturdy enough to hold up to toppings without sacrificing flavor. When you need a quick fix reach for this option by CauliPower.

  • Cauliflower Rice - Versatility is king when it comes to cauliflower rice, due to its mild flavor it pairs well with just about everything. I like to use it as a base for robust flavors like curry or tabbouleh. Kitchen & Love is creating delicious cauliflower ready-to-eat bowls with unique flavor combinations that are great on the go.


The Fresh Challenge : Hemp

For this month's Fresh Challenge sit back, grab a spot on the couch and pack a bowl... of HEMP seeds! 

Hemp is a all around plant- based power house of nutrients that can be added to smoothies, salads, baked goods and well... just about anything! 

Protein Hit - Hemp hearts contain 10 grams of protein per 3 tablespoon serving. The protein found in hemp is a complete protein and easily digestible! 

Fiber Fire - Add more fire to your belly. These little seeds are full of fiber to aid your gut health and digestion. The standard diet is lacking in this nutrient as we chips in snacks instead of fruits and vegetables, but hemp can help swing the pendulum in a better direction. 

Omega-3 Good-Good - Protect your heart and improve your brain function with a daily dose of Omega- 3 fatty acids. Adding omega- 3's to your day helps reduce inflammation, reduce your risk of heart disease and lower cholesterol levels. 

The best part about this challenge? Hemp is easy to find anywhere these days from raw hemp hearts to milks you can take the challenge out of this Fresh Challenge. Just in case you need more direction when the munchies kick in, here are a few of my blazin picks.